Асен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Асен
Град и Општина
Дренте Музејот во Асен
Знаме на Асен
Знаме
Грб на Асен
Грб
Highlighted position of Assen in a municipal map of Drenthe
Локација во Дренте
Земја Холандија
Покраина Дренте
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Марко Аут (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна 83,45 km2 (3,222 sq mi)
 • Земјишна 81,94 km2 (3,164 sq mi)
 • Вода 1,51 km2 (58 sq mi)
Надм. вис.[3] 10 m (30 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 67.329
 • Густина 822/km2 (2,130/sq mi)
Демоним Assenaar, Asser
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 9400–9409, 9486–9489, 9492
Area code 0592
Мреж. место assen.nl
Типична мунументална зграда во Асен парк "De Eerste Steen".
Црквата: Де Јозефкерк

Assen (холандски: [ˈɑsə(n)]  ( слушни)) е општина и град во северозападна Холандија, и е главен град на покраината Дренте.Градските прави ги добил во 1809 година. Асен е познат по трката со моторцикли TT Circuit Assen, која се одржува секој последена недела од Јуни, но исто така градот е познат и по фестивалот на танци Асен Фестивал.

Градските права[уреди | уреди извор]

Асен официјален станал град во 1809 година по Хуфореден, како село со околу илјада и шестотини луѓе, Асен стана второто место во Дренте со право на град, доделени од страна на кралот Луј Наполеон, кој имаше големи планови за ова село.

Индустрија[уреди | уреди извор]

Околу 1900 година Асен почна да игра повеќе истакната индустриска улога. Тој бил првично центар на државните служби, но по формирањето на кланицата, млечните фабрики и индустријата за леење железо се создадени повеќе различни можности за проширување и охрабрувачки раст. Околу 1930 година, преку воспоставување на различни психијатриски болници и здравствени центри, Асен стана централна точка за здравствена заштита во покраината.

Раст[уреди | уреди извор]

По завршувањето на Втората светска војна, Асен не бил повеќе од 20.000 жители. На со Асен ТТ градот станал многу пошироко познат, како и после 1950 година, со развојот на индустриското јадро, Асен почне да расте побрзо. Холандската нафтена компанија (Nederlandse Aardolie Maatschappij) го утврдила во градот, а со тоа, станала најголем тренд. Тој исто така е најбрзо-растечкиот град во северниот дел на Холандија, кои изобилува со можности за вработување, особено во терцијарниот сектор на економијата и услужната индустрија. Невиден раст на градот во однос на куќите и жителите се одвива со прашањата за животната средина кои стануваат се повеќе итни.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Желензичката станица Асен, содржи и дава услуги до градовите низ цела Холандија.

Туристички атракции[уреди | уреди извор]

Топграфска мапа на Асен, Септември 2014 година

Туристички трофеј

Популарната трка со моторцикли TT Circuit Assen е една од најпознатите трки во светот и е дел од календарот на престижното Грант При натпреварување уште од 1949 година.

Музејот на Дренте

Музејот Дренте обезбедува поглед на светот и на Дренте, со приказни за археологијата, уметноста и историјата.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ (на dutch). Gemeente Assen. http://www.assen.nl/Raad_en_college/College_van_B_W/Burgemeester. посет. 5 октомври 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 9401JW“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 5 октомври 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Покраина Дренте