Хогевен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хогевен
Општина
Поранешната куќа на судот
Поранешната куќа на судот
Знаме на Хогевен
Знаме
Грб на Хогевен
Грб
Highlighted position of Hoogeveen in a municipal map of Drenthe
Локација во Пoкраината Дренте
Земја Холандија
Покраина Дренте
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Карел Лохаус (ПВДА)
Површина[2]
 • Вкупна 129,25 km2 (4,990 sq mi)
 • Земјишна 127,67 km2 (4,929 sq mi)
 • Вода 1,58 km2 (61 sq mi)
Надм. вис.[3] 12 m (39 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 54.733
 • Густина 429/km2 (1,110/sq mi)
Демоним Hoogevener
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode Parts of 7900 range
Area code 0524, 0528
Мреж. место hoogeveen.nl

Хогевен [ˌɦoːɣəˈveːn]  ( слушни) (Dutch Low Saxon: 'т Огевеине или 'т Овеине) е општина и град во североисточна Холандија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Dutch Topographic map of Hoogeveen (town), March 2014

Елим, Фаутенбург, Хогевен и Нордсхесхут, кои се уште имаат канали кои се користат зa да бидат во текот на градот .

Хогевен[уреди | уреди извор]

Градското собрание

Една стара карта на областа наречена Локус десерта Аткуе об Мултос Палудес Инвиа , го прикажува Хогевен како напуштено и непроодно место на многу мочуришта. Хогевен е основан во 1636 година од страна на Питер Јостенс Вармонт и Јохан ван дер Меер.

Неговиот грб, му бил доделен на 10 ноември 1819 година, и е бел, со еден куп на тресет покриен со слама во центарот и кошница на секоја страна, што претставуваат првите две големи индустрии во градот.

Колиби и Zvartshap на патот помеѓу Hogeven и Песе, насликани од Ван Гог во 1883 година

Винсент ван Гог ја посетил областа во 1883 година.[5]

Во втората половина од 1960 година, Хогевен е најбрзо растечки град во Холандија. Нејзиниот брз раст во текот на тој период доведе од страна на градскиот совет да ги пополни поголемиот дел од каналите во градот, односно каналите ископани во раните денови на областа, кога тоа било главниот извор на тресет.

Пристап до градот е обезбеден од страна на A28 ( Утрехт - Гронинген) автопат, Н / A37 (Хогевен - Германија), и западните градови - Гронинген со железнички линии.

Тогаш бил препознаен најстариот човек во светот, Хендрајке ван Андел-Схипер, која живеела во Хогевен до својата смрт до август 2005 година.

Хогевен исто така има мал аеродром Хогевен, кој привлекува туризам. Од 1997 година, Хогевен е домаќин на турнирот за сирење.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Железничка станица Хогевен

Меѓународни релации[уреди | уреди извор]

Збратимени градови — Сестрински градови[уреди | уреди извор]

Хогевен е збратимен со:


Наводи[уреди | уреди извор]

Фусноти[уреди | уреди извор]

  1. „De leden van het college“ (на dutch). Gemeente Hoogeveen. http://www.hoogeveen.nl/bis/Bestuur_en_Organisatie/College_van_B_W/De_leden_van_het_college. посет. 7 октомври 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 7901BW“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 7 октомври 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  5. Dead link to The New Yorker

Библиографиja[уреди | уреди извор]

  • Dijk, Wout J., & van der Sluis, Meent W.: De Drentse tijd van Vincent van Gogh, Boon uitgeverij, Groningen 2001 ISBN 90-75913-18-4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]