Анхелика Ривера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анхелика Ривера
Роден(а)Анхелика Ривера Хуртадо
СопружникХосе Алберто Кастро, продуцент

Анхелика Ривера (шпански: Angélica Rivera) е родена на 2 август, 1970 и е мексиканска глумица.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Анхелика Ривера има 6 браќа. Еден ден, таа дознала дека глумицата Вероника Кастро снима видео во близина на местото каде што живеела и решила да разгледа како е. За нејзино изненадување, Кастро ја забележала и сугестирала дека таа е совршена за "The Face of the Herald", натпревар на кој Ривера победила во 1987. Ова многу влијаело на нејзината кариера.

Успех во животот[уреди | уреди извор]

Кариерата на глумицата Анхелика Ривера почнала уште кога таа имала 17(wikipedia spanish) години, кога победила на натпреварот "The Face of the Herald". Таа беше модел во видеото "Now You Can Leave" со Луис Мигел .Таа снимаше две ТВ/радио реклами, една за САД и друга за Јапонија, следени од видео програмата ТНТ од Марта Агуајо.

Теленовели во кои настапувала[уреди | уреди извор]