Антон Кокорин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антон Кокорин
Медали
Натпреварувач за  Русија
Машка атлетика
Олимписки игри
Бронзен медал – трето место 2008 Пекинг штафета 4x400m

Антон Кокорин (роден на 5 април 1987) — руски атлетичар кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг како дел од штафетата на Русија 4х400m го освои бронзениот медал. Во 2006 година учествувал на светското јуниорско првенство во Пекинг, каде на 400 метри испаднал во полуфиналето, а на европското првенство до 23 години во Дебрецин освоил 4 место. На олимписките игри 2008 во Пекинг, освоил бронзен медал со руска штафета 4 × 400 метри. Со постингато време од 2:58,06 минути е новиот руски рекорд во таа дисциплина. Кокорин е виско 1,84 метри, а тежок 78 кг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]