Прејди на содржината

Антифил (сликар)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Антифил (старогрчки: Ἀντίφιλος) ― старогрчки сликар од Навкратис,[1][2] Египет, во времето на Александар Македонски. Работел за Филип II Македонски и Птоломеј I. Така, тој бил современик на Апел, чиј ривал се вели дека бил, но изгледа дека работел во сосема друг стил. Квинтилијан зборува за неговата способност: описите на неговите дела кои преживеале покажуваат дека тој се истакнувал во светлина и сенка, во жанровски претстави и во карикатура.[3]

Сликите на Антифил изложени во Стар Рим[уреди | уреди извор]

Во Стариот Рим, според Плиниј Постариот, Октавијановата школа (Schola Octaviae) била украсена со слики од Антифил, меѓу кои биле неговата Хесиона и неговата слика на групата Александар и Филип со Минерва. Курија Помпеја, позната како местото на убиството на Јулиј Кесар, било во облик наречено егзедра, или сала опремена со седишта и било украсено со слики на Кадмо и Европа од Антифил.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Epochs of Painting Characterized by Ralph Nicholson Wornum.
  2. A Dictionary of Greek and Roman Antiquities by William Smith
  3. Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)
  4. Rome and the Campagna: a historical and topographical description of the site, buildings, and neighbourhood of ancient Rome, Robert Burn, 1871, (Deighton, Bell, & Co., Cambridge, England); (Bell & Daldy, London)