Апел од Кос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Апел од Кос – славен грчки сликар по потекло од Колофон. Тој живеел во дворецот на Александар Македонски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 129.