Ангел Маневски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ангел Танчев Маневски ( 1921 во Ново Село (Скопско)1945 во Срем) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од земјоделско семејство, а ѝ самиот тој се занимавал со земјоделство. По ослободувањето на Скопје стапил во Седмата македонска ударна бригада ѝ со неа заминал на Сремскиот фронт. Го дочекал ослободувањето на земјата, но веднаш потоа единицата во која се борел, бил определена за расчистување на минските полиња во Срем. При расчистувањето нагазил на мина, која го разнела на парчиња.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 87. На |first= му недостасува |last= (help)