Анастасија Мајкелсдотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анастасија Мајкелсдотер
Роден(а)12 септември 1996(1996-09-12)(27 г.)
Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеМодел, Глумица, Активистка, Шминкерка

Анастасија Мајкелсдотер (р. 12 септември 1996) — поранешна манекенка, новинарка и креативна директорка. Мајкелсдотер има моделирано за брендови како Desigual, American Apparel, H&M и одела за Banana Republic кога имала 17 години. Германската и француската ТВ мрежа Арте ја претставија во нивниот документарец за индустријата за моделирање.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мајкелсдотер пораснала во Шведска. Таа се преселила во Стокхолм кога имала 15 години за да се занимава со моделирање. Михаелсдотер во интервјуата исто така изјавила дека никогаш не пробала алкохол ниту дрога.

Кариера[уреди | уреди извор]

На 15-годишна возраст таа била извидена од неколку агенции за моделирање и потпишала со Model International Management и Elite Model Management. Анастасија се преселила во Стокхолм и живеела во Милано и Париз на 16-годишна возраст. Има работено со неколку компании во Шведска и други делови на Европа (претежно на писта) како што се:Desigual, Balenciaga, Banana Republic, Filippa K, Margaux Lönnberg, H&M, Lars Walin, American Apparel, Attitude, Ida Sjöstedt, Minna Palmqvist, Kültur, Стокхолм и Лондонска модна недела и копродукции за потребите на снабдување, почетокот на 2015 година, Мајкелсдотер потпиша со својата нова агенција за мајки „Епл модел менаџмент“ во Бангкок.[1] Кон крајот на 2016 година беше објавен краток документарен филм за нејзината манекенска кариера во Германија и Франција за Арте.[2][3][4]

2016 година - иднина[уреди | уреди извор]

Во 2016 година започна да работи како извидник и агент за неколку агенции за моделирање.[5][6][7] Мајкелсдотер во едно интервју изјави дека е подготвена да престане да се занимава со моделирање, освен ако некој не и плати навистина добро.[8][9] Михаелсдотер беше претставен во краткиот филм на Силвана Имами "NATURKRAFT". Мајкелсдотер исто така беше активна како шминкерка и експерт за убавина која работи за списанија, модни етикети и познати личности како REMAKE, KIT Beauty, Monki, Contributor Magazine, The Forumist, LUCY'S Magazine, Nordic Style Magazine, Nour El Refai, Ängie и Frida Ronge. Мајкелсдотер исто така имаше изложба на фотографии наречена „Жени за жени“ каде собра 10.000 шведски круни за добротворни цели.[10][11][12][12][13][14][15]

Во 2018 година, Мајкелсдотер работи како директор на кастинг и креативен директор со клиенти како Sveriges Television, Titan, WeSC, Linda Hallberg Cosmetics, Janice, Veckorevyn, Beri, Face Stockholm и Blu Duk Records. Михаелсдотер моментално работи на филм со режисерката Лиза Белфраж и филмската продуцентка Шарлот Мост. Мајкелсдотер беше кастинг директор за СВТ награда која и ја доби, за ТВ-серија "Kroppshets" создадена од страна Миа Харинrер. Од 2019 година работи како менаџер за таленти и агент за односи со јавноста.[16][17][18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Apple Model Management“.[мртва врска]
 2. „Beckmans College of Design Autumn/Winter 2018 Ready-To-Wear show report“. Архивирано од изворникот на 2022-06-22. Посетено на 2020-10-05.
 3. „International Show Autumn/Winter 2012 Ready-To-Wear show report“. Архивирано од изворникот на 2020-10-20. Посетено на 2020-10-05.
 4. https://www.youtube.com/watch?v=ahGMg0HrtAk
 5. „Beckmans College of Design Stockholm Fall 2017 Fashion Show“.
 6. „Beckmans College of Design Aw17“. 31 January 2017. Архивирано од изворникот на 2018-08-06. Посетено на 2020-10-05.
 7. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-02-05. Посетено на 2017-02-04.
 8. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-09-27. Посетено на 2016-09-25.
 9. „Startar egen modellagentur för transpersoner - P4 Jönköping“.
 10. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-09-02. Посетено на 2020-10-05.
 11. „Subconscious“. 3 March 2017.
 12. 12,0 12,1 „Photography by Elina Meuller, fashion and makeup by Stasia Michael“.
 13. „Fashion Story: One Step at a Time“.
 14. „Editorial: Concrete Floral“. Архивирано од изворникот на 2018-08-06. Посетено на 2020-10-05.
 15. „LUcy's Magazine Vol.31“.
 16. „Kroppshets“.
 17. https://pram.nu[мртва врска]
 18. „Skönhetsfeministernas förbannelse“.