Алириза Лога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алириза Лога
Aliriza Loga
Роден(а)17 март 1947
Ливада, Струшко, СФРЈ СФР Југославија денес Македонија Македонија
Починал(а)18 декември 2000
Струга, Македонија Македонија
НационалностМакедонски Албанец
Занимањеполитичар

Алириза Лога (албанскиː Aliriza Loga; Ливада, Струшко, 17 март 1947 - Струга, 18 декември 2000) — македонски политичар, поранешен пратеник во Македонското Собрание.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Лога е роден на 17 март 1947 година во струшкото село Ливада. Завршил Природно - математички факултет група Хемија. Од 1973 година до 1981 година работел како професор по Хемија во Гимназијата во Струга. Лога бил еден од првите членови и основач на Партијата за демократски просперитет. Со одвојувањето од Партијата за Демократски просперитет станал член на Партијата за Демократски просперитет на албанците, во која бил и член на Претседателството на Партијата.[2] Од 1991 година до 1996 година бил директор на Основното училиште „Наим Фрашери“ во селото Делогожди. Од 1998 година бил пратеник во Собранието на Македонија и претседател на Комисијата за образование и наука. Починал на 18 декември 2000 година во Струга.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]