Александра Јанковиќ (глумица)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александра Јанковиќ (Сплит, 1971) е српска глумица. Студирала глума заедно со Никола Ѓуричко.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумицата Александра Јанковиќ
Год. Име Улога
2014. Малиот Будо Малата Сандра
2013. Пеј брате! Луција Хитрец
2012. Артиљеро Мајката
2011-2012. Будва на пената од морето Нина
2007-2010. Село гори, а баба се чешла Среќна Тетка
2007-2015. Улица липа Лидија
2007-2009. Ќе се врати роднината Јадранка
2007. Отфрлен Шефица
2006. Не оди си од стазата  Водителка
2006. Седум и пол Новинарка
2005. Кошаркари Наташа
2005. Будењето од мртвите Тамара
2004. Танкосава Вилотијевиќ Радишиќ
1995. Удри појако манијаче него Детектив 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]