Прејди на содржината

Александар Лазески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Лазески
Роден 1922 година
Слатина, Порече
Починал 7 септември, 1944 година
Барбарос, Македонски Брод

Александар А. Лазески ( 1922 во Слатина (Порече)7 септември 1944во Барбарос, Порече) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Александар Лазески бил роден во 1922 година во селото Слатина. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ се приклучил самоволно. Влегол во составот на 15 поречка бригада. Загинал во борбите со бугарската војска на Барбарос на 7 септември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.208