Александар Ивановски Карадаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Ивановски Карадаре
Роден 1943
Прилеп,  Кралство Југославија
Националност Македонец
Занимање вајар

Александар Ивановски Карадаре е роден во 1943 година , Прилеп, Македонија — македонски вајар[1].

Дипломирал на Академијата за ликовни уметности во Љубљана 1968 г.

Член е на Друштвото на ликовните уметници на Македонија-ДЛУМ од 1967 г.

Автор е на неколку самостојни изложби во Р. Македонија и во странство, учествувал на повеќе значајни колективни изложби во странство:Белград, Загреб, Панчево, Пореч, Мурска Собота, Будимпешта, Букурешт, Валета, Каиро, Нирнберг и др.

Карадаре за своето творештво е добитник на многу награди, од кои ги издвојуваме: 1972, Струмица, награда за споменик на Гоце Делчев; 1980, награда Нерешки мајстори за скулптура, от изложбата на ДЛУМ; 1982, награда за споменикот посветен на депортирањето на Евреите, итн[2].

Наводи[уреди | уреди извор]