Александар Бејер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александер Бејер
Alexander-beyer-florida
Александер Бејер на Санибел, Флорида во 2014
Роден(а)24 јуни 1973 (1973-06-24) (46 г.)
Ерфурт, Кварт Ерфурт, Источна Германија
НационалностГерманец
ЗанимањеАктер
Активен1997–сега

Александар Бејер (роден на 24 јуни 1973) — германски актер.

Роден е во Ерфурт, Источна Германија. Тој играл во филмови како: „Легендата за Рита“ на Волкер Шлоендорф („Die Stille nach dem Schuss“, 1999), „Сончевата уличка“ на Леандер Хаусман („Sonnenallee“, 2000), „Најголемиот изум на Грегор“ на Јоханес Кифер („Gregors groesste Erfindung“, 2001) кој бил номиниран за Оскар во категоријата Краток акционинен филм снимен во живо во 2002-та година и „Good Bye Lenin!“ од Волфганг Бекер (2003), меѓу другите. Александер Бејер живее и работи во Цирих, Швајцарија, и Берлин, Германија.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]