Адис Јаховиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија Адис Јаховиќ
Adis Jahovic.jpg
Лични податоци
Полно име Адис Јаховиќ
Роден на 18 март 1987 (1987-03-18) (34 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Конијаспор Конијаспор
Број 88
Младинска кариера
Напредок Напредок
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006 Напредок Напредок 2 (2)
2007 Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П. 2 (0)
2007–2008 Железничар Железничар 2 (0)
2008 Вележ Вележ 14 (5)
2009–2011 Сараево Сараево 47 (20)
2011–2013 Вил Вил 40 (28)
2013Цирих Цирих (заем) 15 (8)
2013–2014 Ворскла Ворскла 18 (10)
2014 Риека Риека 5 (4)
2014–2016 Крилја Советов Крилја Советов 41 (15)
2016–2018 Гезтепе Гезтепе 49 (35)
2018– Конијаспор Конијаспор 0 (0)
Репрезентација
2012–2017 Македонија Македонија 15 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 24 декември 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19 октомври 2016

Адис Јаховиќмакедонски професионален фудбалер од бошњачка националност. Роден е на 18 март 1987 година во Скопје, Македонија. Настапува за Македонска фудбалска репрезентација и за ФК Конијаспор од Турција. Првпат за репрезентацијата настапи на 12 ноември 2012 во пријателскиот натпревар меѓу Македонија и Словенија.

Меѓународни голови[уреди | уреди извор]

# Дата Сала Противник Голови Резултат Натпревар
1. 14 ноември 2012 Арена Филип Втори, Скопје  Словенија 2–0 3–2 пријателски
2. 15 октомври 2013 Стадион Јагодина, Јагодина  Србија 1–5 1–5 ФИФА квалификации 2014
3. 9 октомври 2014 Арена Филип Втори, Скопје  Луксембург 2–2 3–2 УЕФА квалификации 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]