Прејди на содржината

Џон Пинет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Пинет
Џон Пол Пинет
Пинет во 2010
Изворно имеЏон Пол Пинет
Роденмарт 23, 1964(1964-03-23)
Бостон, Масачусетс, САД
Починалаприл 5, 2014(2014-04-05) (возр. 50)
Питсбург, Пенсилванија, САД
Медиумстоечки комичари
НационалностАмериканец
ЖанровиНабљудувачка комедија

Џон Пол Пинет (англиски: John Paul Pinette, 23 март 1964 - 5 април 2014) беше американски стоечки комичар, актер и изведувач на Бродвеј. Тој го обиколи кругот на клубот за комедии почнувајќи од 1980-тите и се појави во кино и на телевизија. Покрај стенд-ап, Пинет остави впечатоци од Мајкл Џексон, Вервериците, Елвис Пресли, Голум од Господарот на прстените, Ерве Вилшејз (Тетоважа од островот Фантазија ), Евок, актерот Марлон Брандо (особено улогата на Брандо во Кум ), како и разни етнички акценти. Повремено пееше во своите стенд-ап рутини; на пример „Преку виножито“ од Волшебникот од Оз, „Дали ќе бидеш таму“ од Слободен Вили и „Не плачи за мене Аргентина“.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Пинет е роден во Бостон, Масачусетс, на 23 март 1964 година, [1][2] син на Роберт Пинет Сениор и Луиз Питре (Петри). [3] Неговата мајка имала француско потекло, со двајцата нејзини родители од канадската провинција Њу Бранзвик . Дипломирал на католичкото средно училиште Малден во 1982 година.

Дипломирал на Универзитетот во Масачусетс Ловел во 1986 година со диплома по сметководство.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Започнал шестмесечна[4] кариера во сметководството,[5] но, по совет на пријатели, заминал да продолжи да се занимава со комедија. [5]

Беше побарана рана пауза за Пинет за турнеја со Френк Синатра. Пинет беше редовен гостин на The Tonight Show и The View.[5]

Пинет се појави во филмовите Дуети, Симон Сез, Последниот кум, Драг Бог и Јуниор . Во 2004 година, Пинет го играше Бумпо во The Punisher на Artisan Entertainment, со Томас Џејн и Џон Траволта во главните улоги.

Во 1991 година, тој беше редовен член на актерската екипа во реалното шоу The Grudge Match како судија на серијата. Тој беше редовен во серијата Паркер Луис не може да изгуби и, во 1998 година, ја играше жртвата на крадење автомобили во последната епизода од ситкомот Сајнфелд .

Во 2004 година, Пинет се приклучи на турнеската екипа на мјузиклот Hairspray во улогата на Една Турнблад.[6][7] Подоцна продолжил во продукцијата на Бродвеј во 2005 година, и ја продолжил улогата до 28 мај 2006 година[6][8] Во неговиот концерт во 2006 година, „Јас сум Гладен!', тој рече дека тоа е првата музичка театарска продукција во која бил уште од средно училиште.

Пинет беше домаќин на подкастите на E4 Laughs at Edinburgh, прикажувајќи ги комичарите од фестивалот во Единбург во 2008 година.

Во 2012 година, Пинет беше еден од комичните актери во Комедијата на Рон Вајт, поздрав до војниците на CMT.[9]

Тој беше водител на All You Can Eat, ТВ серија со хумористичен поглед на американската кујна. Шоуто дебитираше на мрежата H2 во САД кон крајот на јуни 2013 година.

Смртта[уреди | уреди извор]

Пинет почина на 5 април 2014 година, во Питсбург, Пенсилванија, на 50-годишна возраст[10] Личниот лекар на Пинет ја потпишал причината за неговата смрт како белодробна емболија.[11][12]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Покажи ми го бифето (ЦД, 1998)
 • Велам Не Не (ДВД, 2005)
 • Јас сум Гладен! (ДВД, 2006)
 • Правење лајт од самиот себеси (ЦД, 2007)
 • Уште гладен (ДВД/ЦД, 2011)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ferguson, Lisa (May 22, 1998). „John Pinette: Keeping His Plate Full“. Las Vegas Sun. 34-year-old
 2. Brodeur, Nicole (September 23, 2004). 'Hairspray' and heels: kicking back at spa with mama Edna“. The Seattle Times. Архивирано од изворникот на March 5, 2014. Pinette, 40
 3. „John Pinette Obituary - Media, PA“. Philadelphia Inquirer. Посетено на December 21, 2019.
 4. 4,0 4,1 „John Pinette, stand-up comedian, dies at 50“. The Washington Post. Associated Press. April 8, 2014. Посетено на 2018-07-30. He graduated with an accounting degree in 1986 from what is now the University of Massachusetts at Lowell. He lasted six months in that career. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. 5,0 5,1 5,2 „JohnPinette.com (Official Website)“. Архивирано од изворникот на October 23, 2015. Посетено на August 12, 2010. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „JohnPinette.com“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. 6,0 6,1 „Replacements/Transfers: Hairspray - Neil Simon Theatre“. IBDB. Архивирано од изворникот на August 7, 2012. Посетено на June 11, 2008.
 7. Jones, Kenneth (July 1, 2004). „Comedian John Pinette Straps on Edna's Pumps for Hairspray Tour Starting Sept. 7“. Архивирано од изворникот на June 4, 2011.
 8. Jones, Kenneth (September 6, 2005). „John Pinette Slips Into Edna's Housecoat in Broadway's Hairspray Sept. 6“. Архивирано од изворникот на July 28, 2010.
 9. „Ron White Comedy Salute to the Troops 2012“. IMDb. Архивирано од изворникот на September 29, 2014. Посетено на April 8, 2014.
 10. Fox, Margalit (April 7, 2014). „John Pinette, 50, Stand-Up Comic and Actor, Dies“. The New York Times. Посетено на March 13, 2020.
 11. Polke, Clarece (April 6, 2014). „Comedian John Pinette, 50, dies in Pittsburgh hotel“. Pittsburgh Post-Gazette. Посетено на April 6, 2014.
 12. „John Pinette Dead: Comedian And 'Seinfeld' Actor Dies At 50“. The Huffington Post. April 6, 2014. Посетено на April 6, 2014.