Прејди на содржината

Џони Браво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Насловниот екран на Џони Браво

Џони Браво (англиски: Johnny Bravo) — американска рачно нацртана анимирана серија создадена од Ван Партибл. Серијата првпат се емитувала на 7 јули 1997 г. на Cartoon Network, во кусометражниот филм „What a Cartoon!“. Анимираната серија службено престанала да се емитува во 2004 г., но во ноември 2009 г. каналот почнал да прикажува репризи. Има вкупно 67 епизоди во четири сезони. Прво Џони Браво се појавил во два кусометражни цртани филмови направени посебно за емисијата World Premiere Toons, но после тоа тој станал еден од ликовите за кои решиле да направат целосна анимирана серија.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bennett, Jeff; Vaccaro, Brenda; Whitman, Mae (1997-07-07), Johnny Bravo, Hanna-Barbera Productions, Cartoon Network Studios, Frederator Studios, Посетено на 2023-12-09
  2. „Johnny Bravo (character)“. Johnny Bravo Wiki (англиски). Посетено на 2023-12-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Official JBVO website“. Архивирано од изворникот на 2000-05-10. Посетено на 2011-05-29.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)