Џејми Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејми Андерсон
Jamie Anderson.JPG
Anderson in 2013
Лични податоци
НационалностАмериканка
Роден(а)септември 13 1990 (1990-09-13) (29 г.)
Саут Лејк Тахо, Калифорнија
Занимањеsnowboarder
Висина5 ft 3 in
Тежина119 lb
Спорт
ЗемјаСАД
СпортСкијање на даска

Џејми Андерсон (родена на 13 септември 1990 година) — американска сноубордерка.

Андерсон има освоено златен медал на Зимските олимписки игри во 2014 година во Сочи и Зимските олимписки игри во 2018 година во Пјонгчанг, станувајќи прва сноубордерка која освоила повеќе од еден олимписки медал[1][2][3].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]