Скијање на даска на Зимските олимписки игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Зимски олимписки игри 2018.

Сноубординг
на Летните олимписки игри


Clockwise from top left, the pictograms for Big Air, Halfpipe, Parallel, Snowboard Cross, and Slopestyle events
ОдржувалиштеБогванг Финикс парк
Денови10–24 февруари 2018
«20142022»

Натпреварувањата во Сноубординг на Зимските олимписки игри 2018 се на програмата од 10 до 24 февруари. Натпреварувањето се одржува во Богванг Финикс парк. За разлика од олимписката програма од пред четири године, дисциплината паралелен слалом е заменета си нова дисциплина Биг ер.[1]

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Распоред на натпреварување во сите десет дисциплини.[2]

Дата Време Дисциплина
10. февруари 10:00 Машки слоупстајл - квалификации
11. февруари 10:00 Машки слоупстајл - финале
13:30 Женски слоупстајл - квалификации
12. февруари 10:00 Женски слоупстајл - финале
13:30 Женски халфпајп - квалификации
13. февруари 10:00 Женски халфпајп - финале
13:00 Машки халфпајп квалификации
14. февруари 10:30 Машки халфпајп - финале
15. февруари 11:00 Машки сноуборд крос
16. февруари 10:00 Женски сноуборд крос
19. февруари 9:30 Женски Биг ер - квалификации
21. февруари 9:30 Машки Биг ер - квалификации
22. февруари 12:00 Машки и женски паралелни велеслалом - квалификации и елиминации
23. февруари 9:30 Женски Биг ер - финале
24. февруари 10:00 Машки Биг ер - финале
12:00 Машки и женски паралелен велеслалом - финале

Напомена: комплетната саатница е по месно време (УТЦ+9)

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Биг ер (мажи)
подробно
Халфпајп (мажи)[3]
подробно
Шон Вајт
 САД
97.75 Ајуми Хирано
 Јапонија
95.25 Скоти Џејмс
 Австралија
92.00
Паралелен велеслалом (мажи)
подробно
Слоупстајл (мажи)[4]
подробно
Редмонд Џерард
 САД
87.16 Макс Паро
 Канада
86.00 Марк МекМорис
 Канада
85.20
Сноуборд крос (мажи)[5]
подробно
Пјер Волтје
 Франција
Џарид Хјуз
 Австралија
Рехино Ернандес
 Шпанија

Жени[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Биг ер (жени)
подробно
Халфпајп (жени)[3]
подробно
Кло Ким
 САД
98.25 Лиу Џиају
 Кина
89.75 Ариел Голд
 САД
85.75
Паралелен велеслалом (жени)
подробно
Слоупстајл (жени)[4]
подробно
Џејми Андерсон
 САД
83.00 Лори Блуен
 Канада
76.33 Ени Рукајерви
 Финска
75.38
Сноуборд крос (жени)[5]
подробно
Михела Мојоли
 Италија
Жулија Перејра
 Франција
Ева Самкова
 Чешка

Табела со освоени медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
Вкупно земји 0 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Winter Olympics: Big air, mixed curling among new 2018 events“. BBC Sport. BBC. Посетено на 21 June 2017.
  2. „Schedule“. POCOG. Архивирано од изворникот на 2017-11-05. Посетено на 20 October 2017.
  3. 3,0 3,1 Men's halfpipe results
  4. 4,0 4,1 Men's slopestyle results
  5. 5,0 5,1 Men's snowboard cross results

Надворешни врски[уреди | уреди извор]