Прејди на содржината

Ќепенок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отворени ќепенци
Затворени ќепенци

Ќепенок (турски: kepenk) – капак на дуќански прозорци и врати.[1]. Ќепенците може да бидат дрвени или метални, кои се состојат од неколку крила погодни за отворање, односно затворање. Како архитектонски детаљ ќепенци сè уште може да се видат во старите македонски чаршии.

Во современиот турски јазик зборот kepenk означува пластични или метални ролетни на прозорците, вратите на балконите или гаражите.[2]

Ќепенците во уметноста

[уреди | уреди извор]

Најпознати се „ќепенците“ од песната:

Исто така се среќаваат во други книжевни дела од минатото на овие краишта.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „ќепенок“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „kepenk“. tureng - English Turkish online dictionary.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]