Јурај Заниновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јурај Заниновиќ
Роден 11 мај 1886
Стари Град, СФРЈ СФР Југославија
Починал 1969
Белград, СФРЈ СФР Југославија
Националност Југословен
Занимање лекар

Јурај Заниновиќ (роден на 11 мај 1886 година во Стари Град, Хрватска - починал на 1969 година во Белград) — хрватски и југословенски лекар. Дипломирал на Медицинскиот факултет во Прага во 1918 година. Кратко време работел во родниот град и во Битола (1924), а потоа преминал во Прилеп, како прв дипломиран лекар во градот. Во Прилеп работел без прекин до пензионирањето во 1960 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Заниновиќ". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 555.