Стари Град (Хрватска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Град
Stari Grad
Светско наследство на УНЕСКО
Hvar Stari grad.jpg
КритериумCultural: ii, iii, v
Навод1240
Запис2008 (32. заседание)

Стари Град (хрватски: Stari Grad) е град кој се наоѓа во Хрватска.[1] Градот е вклучен во списокот на УНЕСКО. Заштитник на градот е Свети Рок.

  1. Zann, Lenore. „Croatia: Journey to my ancestral home“, „The Chronicle-Herald“, 30 јануари 2015 (посет. 1 февруари 2015 г).