Јотор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јотор е седнатиот човек во црвено, лево

Јотор (старогрчки: Ιοθόρ; хебрејски: יִתְרוֹ, Yiṯerô) — личност во Стариот завет, кенејски овчар, свештеник и кнез на Мадијамците, дедо/тест на Мојсеј, кој се оженил со неговата ќерка Сепфора (хебр. Ципора).[1] Муслиманите традиционално го поврзуваат Јотор со муслиманскиот пророк Шуајб, што современите истражувачи го сметаат за неосновано.[2] Јотор се смета за предок на Друзите и пророк во нивната религија.[3][4][5][6]

Во Библијата[уреди | уреди извор]

Дедото/тестот на Мојсеј се наоѓа во Библијата под различни имиња: Рагуил (хебрејски: רְעוּאֵל, Rəʻûʼēl);[7] „Јотор, ​​мадијамскиот свештеник“;[8] „Кенеец, дедо/тест на Мојсеј“;[9] Ховав (хебр. חֹבָ֖ב, Ḥōḇāḇ).[10] За усогласување, се изнесени следниве претпоставки:[11]

 1. Сите имиња се однесуваат на истата личност.
 2. Рагуил е татко на Јотор и Ховав, Јотор е дедо/тест на Мојсеј.
 3. Рагуил е дедото/тестот на Мојсеј, татко на Јотор и Ховав
 4. Рагуил или Ховав треба да се поистоветуваат со Јотор

Во 18-то поглавје од библиската книга Исход, е опишано како Јотор дошол кај Мојсеј на Синајската Гора, каде што им судел на луѓето (Евреите) и го советувал да постават луѓе „способни, кои се плашат од Бог“ за илјаданачалници, стоначалници, педесетначалници и десетначалници над народот, така што тие му суделе на народот во време на мир за мали работи и му известувале на Мојсеј за важни работи. Така, Јотор му помагал на Мојсеј да го реши прашањето за судењето.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2. Мојсеева 18 | Онлајн Библија | Превод Нов свет“. JW.ORG. Посетено на 2023-11-24.
 2. Tottoli, Roberto (2013-01-11). Biblical Prophets in the Qur'an and Muslim Literature (англиски). Routledge. ISBN 978-1-136-12314-6.
 3. Sol Scharfstein (1 January 1994). Understanding Israel (illustrated. изд.). KTAV Publishing House, Inc. стр. 22. ISBN 9780881254280.
 4. Timothy Hogan (1 March 2012). Entering the Chain of Union. стр. 213–14. ISBN 9781105594236. According to traditional Druze oral teaching, certain souls in antiquity came to earth (and by some accounts to Egypt in particular) and they all agreed to reincarnate until all humanity had attained Gnosis, or Divine Knowledge of God. The names of these souls were then engraved on two tablets, which were then placed inside two hollow pillars – one to withstand fire and one to withstand water. According to their tradition, Jethro was one of these souls, and he initiated Moses into the tradition. Consequently, Jethro is revered by Druze as one of their greatest Prophets.
 5. Robert Ullian (5 November 2010). Frommer's Israel (6. изд.). John Wiley & Sons. стр. 422. ISBN 9780470934388.
 6. Thomas, Amelia (2010). Israel and the Palestinian Territories. стр. 45. ISBN 1-7422-0351-5.
 7. Исход 2:18 | Библија MK2006D | YouVersion.
 8. Исход 3:1 | MK2006D Bible | YouVersion.
 9. Судии 1:16 | Библија MKB | YouVersion.
 10. Судии 4:11 | Библија MKB | YouVersion.
 11. „Raguel (2) — International Standard Bible Encyclopedia“. Архивирано од изворникот на 2019-06-20. Посетено на 2019-06-20. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help); no-break space character во |title= во положба 11 (help)
 12. Исход 18:1-27 | Библија MK2006D | YouVersion.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]