Јована Јовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јована Јовиќ (родена Јакшиќ ; 30 септември 1993) е српска поранешна професионална тенисерка. Јовиќ има освоено 17 титули во сингл и четири титули во двојки на ИТФ женската патека. На 12 мај 2014 година, таа го достигнала своето најдобро рангирање во сингл на светот бр. 102, откако влегла во финалето на ВТА турнирот во Монтереј. На 31 јули 2017 година, таа се искачила на бр. 204 во рангирањето во двојки.

Играјќи за тимот на Фед Купот на Србија, Јовиќ има учинок од победи-порази од 2–3. Таа го имала своето деби во Фед купот во февруари 2014 година, губејќи од Канаѓанката Ежени Бушар во директни сетови во нивната втора група во Светската група, но победила на мртвите двојки следниот ден.[1]

На 17 ноември 2019 година, таа се омажила за своето долгогодишно момче Вујадин Јовиќ.[2]

Јовиќ се повлекла од професионалниот тенис во март 2021 година и го објавила своето пензионирање на 5 март 2022 година.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

2013 година[уреди | уреди извор]

Јовиќ во 2013 г

Јовиќ дебитирала на ВТА турнејата, квалификувајќи се за главната ждрепка на Монтереј Опен и победувајќи ја Вера Душевина во првото коло. Таа загубила во второто коло од третата носителка Марија Кириленко во три сета.

2014 година[уреди | уреди извор]

Јовиќ стигнала до своето прво ВТА финале во кариерата на Монтереј опен, губејќи од сонародничката Ана Ивановиќ во директни сетови.[4] Во мај, таа го направила своето деби на Гренд слем главниот ждреб на Отвореното првенство на Франција, губејќи во првото коло од 31-та носителка Даниела Хантухова, во три сета.[5] На Вимблдон, таа загубила од Петра Четковска во првото коло, исто така во три сета.

Сама[уреди | уреди извор]

Турнир 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 SR
Grand Slam
Australian Open A Q2 Q1 Q1 A A A Q1 Q1 0 / 0 0–0
French Open A 1R Q1 Q1 A A A Q1 A 0 / 1 0–1
Wimbledon Q1 1R A Q2 A A A NH A 0 / 1 0–1
US Open Q1 Q2 A Q2 A A Q2 A A 0 / 0 0–0
Победено - изгубено 0–0 0–2 0–0 0–0 0–0 0–0 0–0 0–0 0–0 0 / 2 0–2
Репрезентација
Billie Jean King Cup A WG2 A PO Absent 0 / 2 0–2
WTA 1000
Indian Wells Open A A Q1 A A A A NH A 0 / 0 0–0
Miami Open A A Q1 A A A A NH A 0 / 0 0–0
Canadian Open A A A A A A Q1 A A 0 / 0 0–0
Статистики за кариерата
Tournaments 2 8 1 1 0 0 0 0 0 Career total: 12
Titles 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Career total: 0
Finals 0 1 0 0 0 0 0 0 0 Career total: 1
Overall win–loss 1–2 4–9 0–1 0–2 0–0 0–0 0–0 0–0 0–0 0 / 12 5–14
Win% 33% 31% 0% 0% Career total:
Year-end ranking 167 115 179 263 312 291 227 240 399 $512,978

ВТА финале во кариерата[уреди | уреди извор]

Сингл: 1 (второпласирана)[уреди | уреди извор]

Легенда
Грен слем
ВТА 1000
ВТА 500
ВТА 250 (0–1)
Финале по површина
Тешко (0–1)
Клеј (0-0)
Трева (0-0)
Тепих (0–0)
Резултат W–L Датум Турнир Tier Surface Opponent Score
Win 1–0 Jul 2011 ITF Prokuplje, Serbia 10,000 Clay Унгарија Zsófia Susányi 6–2, 6–3
Loss 1–1 Aug 2011 ITF Vinkovci, Croatia 10,000 Clay Хрватска Indire Akiki 6–3, 0–6, 2–6
Loss 1–2 Oct 2011 ITF Plovdiv, Bulgaria 10,000 Clay Германија Dinah Pfizenmaier 4–6, 4–6
Loss 1–3 Oct 2011 ITF Pirot, Serbia 10,000 Clay Србија Natalija Kostić 3–6, 3–6
Win 2–3 Nov 2011 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Украина Ganna Poznikhirenko 6–4, 6–2
Win 3–3 Mar 2012 ITF Mumbai, India 10,000 Hard Израел Keren Shlomo 6–3, 7–6(5)
Win 4–3 Sep 2012 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Чешка Zuzana Zálabská 7–5, 7–5
Win 5–3 Oct 2012 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Германија Lena-Marie Hofmann 6–2, 6–3
Win 6–3 Nov 2012 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Украина Ganna Poznikhirenko 6–2, 7–6(3)
Win 7–3 Nov 2012 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Хрватска Ana Konjuh 6–3, 6–1
Win 8–3 Nov 2012 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Романија Laura-Ioana Paar 6–2, 6–0
Win 9–3 Feb 2013 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Босна и Херцеговина Jasmina Tinjić 5–2 ret.
Win 10–3 Feb 2013 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Романија Ioana Ducu 6–2, 7–5
Loss 10–4 Mar 2013 ITF Antalya, Turkey 10,000 Clay Романија Raluca Olaru 3–6, 5–7
Win 11–4 Apr 2013 ITF Poza Rica, Mexico 25,000 Hard САД Julia Cohen 2–6, 6–3, 6–4
Win 12–4 May 2013 ITF Balikpapan, Indonesia 25,000 Hard Кина Yang Zi 6–3, 6–2
Win 13–4 May 2013 ITF Tarakan, Indonesia 25,000 Hard (i) Кина Li Ting 6–3, 6–2
Loss 13–5 Jul 2013 ITF Wrexham, United Kingdom 25,000 Hard Латвија Diāna Marcinkēviča 7–5, 5–7, 2–6
Win 14–5 Feb 2014 ITF Surprise, United States 25,000 Hard Австрија Tamira Paszek 4–6, 7–6(13), 7–5
Loss 14–6 May 2014 Anning Open, China 50,000 Clay Кина Zheng Saisai 2–6, 3–6
Loss 14–7 Oct 2014 Challenger de Saguenay, Canada 50,000 Hard (i) Франција Julie Coin 5–7, 3–6
Win 15–7 Oct 2015 Challenger de Saguenay, Canada 50,000 Hard (i) Швајцарија Amra Sadiković 6–3, 6–7(5), 6–1
Loss 15–8 Nov 2015 Toronto Challenger, Canada 50,000 Hard (i) Германија Tatjana Maria 3–6, 2–6
Win 16–8 Jun 2017 ITF Wuhan, China 25,000 Hard Кина Liu Fangzhou 6–0, 3–6, 6–2
Loss 16–9 Jun 2018 ITF Singapore 25,000 Hard Јапонија Hiroko Kuwata 6–7(4), 0–6
Loss 16–10 Aug 2018 ITF Guiyang, China 25,000 Hard Русија Anastasia Gasanova 3–6, 4–6
Win 17–10 May 2019 ITF Karuizawa, Japan 25,000 Carpet Јапонија Momoko Kobori 6–1, 4–6, 7–5
Loss 17–11 Jul 2019 ITF Tianjin, China 25,000 Hard Кина Wang Xinyu 4–6, 2–6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Farrell, Sean (9 February 2014). „Canada wrap up victory in Montreal“. Fed Cup. Архивирано од изворникот на 2018-11-15. Посетено на 11 February 2014.
  2. „11.17.2019“. Jovana Jović twitter. 2019-11-19. Посетено на 2020-09-19.
  3. „Jovana Jović on Instagram“. Instagram. 5 March 2022. Посетено на 14 April 2022.
  4. „Ivanovic Wins 2nd Title of Year at Monterrey Open“. ABC News. 7 April 2014. Посетено на 7 April 2014.
  5. Laure, Tobias (25 May 2014). „Harter Kampf für Hantuchová“. Eurosport (германски). Архивирано од изворникот на 12 August 2014. Посетено на 10 June 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]