Јелак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелак
Поглед кон Јелак
Поглед кон Јелак
ДржаваМакедонија
МестоШар Планина

Јелак ― месност на Шар Планина. Се приоѓа од Попова Шапка и преку една патека која води кон север. На патеката се наоѓа планинарскиот дом на планинарскиот клуб Тетекс. Јелак се наоѓа на североисточната страна на Церипашина. Во близина на Јелак се наоѓа Студена Река.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стефановски, Живко (1981). Шар Планина. Тетово: Центар за информирање и издавачка дејност “Полог“- Тетово. стр. 38.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]