Јегхише Тадевосјан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јегхише Мартироси Тадевосјан
Tadevosyan EM.png
Роден 24 септември 1870
Ечмиадзин,  Ерменија
Починал 22 јануари 1926
Тбилиси,  Ерменија
Националност Ерменец
Занимање сликар

Јегхише Мартироси Тадевосјан (ерменски: Եղիշե Թադևոսյան, 24 септември 1870, Ечмиадзин22 јануари 1936, Тбилиси), бил ерменски сликар поврзан со движењата - Пердевижники и Светот на уметноста. Носител на титулата „Почесен уметник“ на Ерменска ССР во 1935 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Студирал на Лазаријанското училиште, а потоа се запишал на Московската школа за сликарство, скулптура и архитектура. Василиј Поленов бил негов учител и пријател. Дипломирал во 1894 година и наскоро започнал да излага заедно со Пердервижниките[2].

Во 1898 година, тој патувал во Палестина заедно со Поленов анеколку пати пропатувал и на Блискиот Исток. Во 1901 година, тој се преселил од Москва во Тбилиси каде што работел како професор по уметност.

Неговата стилска определба била импресионистичка и поинтилистичка ликовна изразност[3]. Во 1916 година, тој ја основал Унијата на ерменските уметници[4].

По него е именува улица во Ереван и Уметничко училиште во Ечмиадзин.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. YEGHISHE TADEVOSYAN
  2. „TADEVOSYAN“. Архивирано од изворникот на 2019-09-05. Посетено на 2020-04-10.
  3. Painter. He studied at the Lazarian School
  4. YEGHISHE TADEVOSYAN

Надворешни врски[уреди | уреди извор]