Јакушима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакушима
јапонски: 屋久島
Сателитска слика од Јакушима
Географија
МестоИсточнокинеско Море
Координати30°20′38″N 130°31′26″E / 30.34389° СГШ; 130.52389° ИГД / 30.34389; 130.52389Координати: 30°20′38″N 130°31′26″E / 30.34389° СГШ; 130.52389° ИГД / 30.34389; 130.52389
АрхипелагОстровите Умисуми
Површина504,88 км2
Највисоко издигнување1.936 м
Највисока точкаПланината Мијанура
Управување
Јапонија
Префектура Кагошима
Демографија
Население13.178 (2010)
Густина26,1 /km2 (676 /sq mi)
Етнички групиЈапонци
Светско наследство на УНЕСКО
КритериумПриродно: vii, ix
Навод662
Запис1993 (XVII заседание)
Површина10.747 ха
Службен назив: Yakushima Nagata-hama
Прогласено:8 Ноември 2005
Број1559[1]

Јакушима (屋 久 島) е еден од островите Умисуми во префектурата Кагошима, Јапонија. Островот, со површина од 504.88 км2, има население од 13.178 жители. Пристапот до островот е со ферибот со хидрофолија (7 или 8 пати на ден од Кагошима, во зависност од сезоната), бавен ферибот со автомобил (еднаш или двапати на ден од Кагошима) или со авион до аеродромот Јакушима (3 до 5 пати на ден од Кагошима, еднаш дневно од Фукуока и еднаш дневно од Осака). Административно, целиот остров е градот Јакушима. Градот служи и на соседната Кучиноерабуџима. Поголемиот дел од островот е во границите на националниот парк Киришима-Јаку.

Електричната енергија на Јакушима е повеќе од 50% хидроелектрична, а вишокот на енергија е искористен за производство на водороден гас во експеримент на универзитетот Кагошима. Островот служи и како полигон за истражување на возилата на Хонда со водородни-горивни ќелии. (Нема водородни автомобили стационирани на островот, а електричните автомобили ги управува самата општина.)

Во 1980 година на површина од 18.958 хектари бил назначен за резерват на УНЕСКО и Биосферен резерват.[2] Во 1993 година, мочуриште од 10 хектари во Нагата-хама било назначено за локалитет Рамсар.[3] Тоа е најголемото гнездење за загрозената морска желка од треска во Северен Пацифик.[4][5] Уникатниот остаток на Јакушима од топла / умерена античка шума е природно светско наследство од 1993 година. Во областа на јадрото на дивината 12.19 км2 од Светското наследство, не може да се пронајде запис за минато сечење дрвја.[6] Островот го посетуваат 300.000 туристи секоја година.

Карта од Јакушима

Јакушима се наоѓа приближно 61.3 км, јужно од јужниот врв на полуостровот Есуми во јужниот дел на Кјушу, или 135 км. јужно од Кагошима. Протокот Винченс (Јакушима Каикиo) го одделува од блискиот остров Танегашима, каде што се наоѓа Јапонскиот вселенски центар. Периодичните лансирања на ракети од Танегашима јасно може да се видат од Јакушима.

Основа на островот е гранит, и поради тоа не предизвукува активни вулкани.[7] Има површина од приближно 504.5 км2 Островот има приближно кружна форма, со обем од 89 километри и со пречник од 28 километри. Највисоки височини на островот се Miyanouradake (宮之浦岳) , со висина од 1.935 метри, и Nagatadake (永田岳) , со висина од 1.886 метри надморска височина; сепак, Јакушима има уште 30 врвови од над 1.000 метри во висина. Постојат бројни топли извори на островот.

Историја[уреди | уреди извор]

Јакушима е населен барем од периодот на Јамон. Првпат се споменува во пишаните документи на кинеската династија Суи од 6 век и во јапонскиот Шоку Нионги во запис од 702 г. п.н.е. Таа формирала дел од античката провинција Тане. Често се споменува во дневниците на патници меѓу династијата Танг, Кина и периодот Нара , Јапонија.

За време на периодот Едо, со Јакушима управувал кланот Шимазу од доменот Сатсума и се сметал за дел од провинцијата Исуми. По реставрацијата на Меиџи, островот бил администриран како дел од префектурата Кагошима.

Во 2017 година, Јакушима бил погоден од тајфунот Нору предизвикувајќи една смрт.

Демографија и економија[уреди | уреди извор]

Населението на Јакушима го достигнал својот врв во 1960 година со 24.010 жители. Потоа, тој опаднал до околу 1995 година, но потоа се стабилизирал на нешто повеќе од 13.000 жители.

Традиционално, економските основи на населението биле шумарството и извозот на производи од дрво (главно кедровски покрив), и трговски риболов. Одгледувањето портокали и чај, дестилирањето на шиша, а туризмот е сега главен извор на приход.

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Јаку-суги (Јамо-суги)

Јакушима ги содржи еден од најголемите трактати на постојните Нансеи Острови - суптропски зимзелени шуми, загрозеното живеалиште екорегион.[8] Единствените големи животни домородни на островот се макаците (Јакушима макаки ) и разновидниот дамчест елен (јакушика). Јапонскиот ракун е исто така често животно, но не потекнува од островот, а од време на време може да се видат и јапонски ласици ( Mustela itatsi). Островот е дом за гнездење на разни видови на миграциски желки исто така можат да се најдат делфини крајбрежјето. На крајбрежните области на места има корални гребени, но во многу помала мера отколку тие што се наоѓаат подалеку на југ на островите Окинава. Островот, заедно со соседна Танегашима, е признат како важна област за птици (ИБА) од страна на меѓународната организација затоа што поддржуваат популации на јапонските дрвени гулаби, свиречките-зелени гулаби и гулабите Рјуку.[9]

Јакушима е позната по својата бујна вегетација. Поголемиот дел од островот во некое време било регистрирано (датира барем од раниот период на Едо), но е екстензивно саден и повторно засаден откога сечењето завршило на крајот на 1960-тите години, во кое време било воспоставен режим на зачувување. Во прилог на оваа секундарна шума, има и некои преостанати области на примарна шума, составени главно од разновидност на Cryptomeria japonica или јапонски кедар, познат како јакусуги (屋久杉) , чијшто најпознат единствен пример е наречен Јомон Суги (縄文杉) , бидејќи се проценува дека нејзината старост датира барем во периодот Јамон од јапонската историја, пред 2.300 години. Покрај тоа, на островот се наведени над 50 сорти ендемски цвет, особено рододендрони и стотици ретки ендемски видови Bryophyta, како и голем број на ендемски дрвја.

Клима[уреди | уреди извор]

Јакушима има влажна суптропска клима (класификација на климата во (Копен цфа) со топли, влажни лета и благи зими. Перцепцијата на врнежите се многу силни, со најмалку 250 милиметри секој месец, а достига и до 773 милиметри само во јуни. Јакушима е највлажното место во Јапонија,[10] и годишните врнежи во Јакушима се едни од најголемите во светот со 4.000 до 10.000 мм. Мештаните велат дека врне дожд „35 дена месечно“. Има посува периоди во есен и зима, додека најсилните врнежи од дожд се случуваат во пролет и лето, често придружени со одрони. Тоа е најјужното место во Јапонија каде има снег на планините, често со месеци, додека температурата на океанот никогаш не е под 19 °C (66 °F).

Загадување[уреди | уреди извор]

Според спорната теорија, загадувачите на воздухот од НР Кина може да влијаеле на белиот бор на Јакушима во шумата на островот.[11]

Локација на Јакушима (црвениот круг) во споредба со остатокот од Јапонија.

Аеродромот Јакушима е главниот аеродром кој го опслужува островот.

Траекти[уреди | уреди извор]

Брзиот брод Танегајаку

 • Пристаниште Кагошима, Пристаниште Минато, Кагошима Сити - пристаниште Ибусуки (град Ибусуки) во Танегашима, пристаниште Нишиномоте (град Нишиномоте), Јакушима, пристаниште Мијанура или пристаниште Анбо.

Друго[уреди | уреди извор]

 • Орита Кисен „Фери Јакушима 2“
  • Пристаниште Кагошима Минато-ку Минами-Јакушима / пристаниште Мијанура
 • Трговски брод „Кагошима“ и траект „Хаибисукасу“ на Шинашики Шоџи
  • Ворд Танијама пристаниште 2 (Кагошима Сити) -Порта Танегашима Нишиномоте (Нишиномоте Сити) - Пристаниште Јакушима Мијанура
  • Напред (почеток на Танијамако) по пристигнувањето во пристаништето Нишиномоте ноќе. Тодокохаку, следното утро се оди на пристаништето Мијанура.
 • Градот Јакушима „Фери Таио“
  • Кучиноерабуџима -Јакушима / пристаниште Мијанура-Танегашима / пристаниште Шимама (Минамитанемачи)

Автобуси[уреди | уреди извор]

Бројот на автобуски услуги е релативно голем во Танегашима и Јакушима. Тие работат од утро до вечер. Сепак, има многу малку автобуси на секоја релација.

Автомобили[уреди | уреди извор]

Постојат неколку компании за изнајмување автомобили. Северозападниот пат наречен ,,Западен шумски пат" е тесен пат што е многу тешко за автомобилите да се минуваат едни со други. Патот е затворен поради стрмни кривини и стрмни падини. Цените на бензинот на островот се за неколку десетици јени повисоки од јапонското копно.

Железница[уреди | уреди извор]

Последната железничка пруга со тесен мерач (762 мм мерач) во Јапонија се наоѓа на островот, но е постојано товарна. Неколку други линии функционирале, но сега се затворени. Некои планинари ја користат како патека, но ова може да биде опасно бидејќи линијата е сè уште во функција.

Онсен[уреди | уреди извор]

Постојат неколку осени (топли извори) на Јакушима.

 • Онома Онсен
 • Јакушима Онсен
 • Подводен топол извор Хираучи
 • Јудомари Онсен
 • Топол извор Ура - првично врел извор, но сега е комунална бања со врела вода од извор.
 • Јодогава Онсен
 • Јуноко но Ју
 • Јомон но Јадо Мантен - бања за пациенти кој посетуваат болница за лекување.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • Шумите на Јакушима го инспирираа поставувањето на шумите во филмот на Хајао Мијазаки , Принцезата мононоке.[12]
 • Јакушима е инспирација зад шумата Дремучиј во Metal Gear Solid 3: Snake Eater.[13]
 • Измислените ликови Јун и Јин Казама од Текен живееле на Јакушима.
 • Еиџи Мијаке, главниот јунак на романот на Дејвид Мичел, број 9 сон, потекнува од Јакушима. Делови од романот се случуваат во детството на раскажувачот на островот.
 • Островот исто така се истакна во филмот „ Преродба на Мотра“ во 1996 година. Во филмот Младата мотра плива на островот за да се трансформира во новата и помоќна Мотра земајќи ја својата животна суштина и нови сили од вечната шума.
 • Ликовите во „Персона 3“ земаат еднонеделен одмор на Јакушима.
 • Среда ЕП „Јакушима“ на ЕП на Кампанела во 2019 година се заснова на различните патувања на KOM_I на островот, а оригиналниот документарец на YouTube Re: SET го опфати креативниот процес.[14]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Ернест Хенри Вилсон - трупец на Вилсон
 • Список на специјални места со прекрасна убавина, посебни историски места и специјални природни споменици
 • Список на локалитети на светско наследство во Јапонија
 • Список на национални паркови во Јапонија
 • Рамсар сајтови во Јапонија

Користена литература[уреди | уреди извор]

 • Витам, Клајв. Јакушима: Водич за Јакумонки . Прес на Сиеста. (2009)ISBN 0956150705

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Yakushima Nagata-hama“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
 2. „Biosphere Reserve Information - Yakushima“. UNESCO. Посетено на 29 April 2011.
 3. „Ramsar Sites in Japan - Yakushima Nagata-hama“ (PDF). Ministry of the Environment. Посетено на 24 March 2011.
 4. „Introducing places of interest: Kirishima-Yaku National Park“. Ministry of the Environment. Архивирано од изворникот на 2011-03-23. Посетено на 24 March 2011.
 5. „Kirishima-Yaku National Park“. Natural Parks Foundation. Архивирано од изворникот на 2011-06-11. Посетено на 24 March 2011.
 6. „World Heritage Nomination - IUCN Summary“ (PDF). UNESCO World Heritage Committee. Посетено на 2008-08-28.
 7. „World Heritage Sites in Japan“. www.jnto.go.jp.
 8. „Nansei Islands subtropical evergreen forests“. Global Species. Myers Enterprises II. Архивирано од изворникот на 2018-08-31. Посетено на 23 July 2017.
 9. „Yakushima and Tanegashima islands“. BirdLife Data Zone. BirdLife International. 2021. Посетено на 7 February 2021.
 10. https://www.climate-charts.com/Countries/JAPAN.html
 11. Martin Fackler (April 24, 2013). „Scientist Says Pollution From China Is Killing a Japanese Island's Trees“. The New York Times. Посетено на April 25, 2013.
 12. „World Heritage - Yakushima“. Japan Airlines. Архивирано од изворникот на 2012-08-07. Посетено на 2008-08-15.
 13. [1] Архивирано на 3 декември 2013 г., Hideo Kojima offers insight and commentary on Metal Gear Solid 3: Snake Eater.
 14. https://aramajapan.com/news/wednesday-campanella-release-documentary-showing-the-creative-process-behind-new-ep-yakushima-treasure/97065/