Рибница (Молдавија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рибница
Rîbnița
Поглед кон Рибница
Координати: 47°46′ СГШ 29°00′ ИГД / 
Држава Молдавија
Автономен регион Приднестровие
Основан 1628
Управа
 • Градоначалник Јуриј Михајлович Платонов
Население (2004)
 • Вкупно 56.988 жит.
Час. појас EET (UTC+2)

Рибница (романски: Rîbnița, Râbnița, украински: Рибниця, руски: Рыбница, полски: Rybnica) е град во Молдавија, но се наоѓа во самопрогласената непризната република Приднестровие. Според пописот од 2004 во Приднестровие, градот имал население од 53,648 жители. Рибница се наоѓа во северниот дел на Приднестровие на бреговите на реката Днестар.

Население[уреди]

Во 1970, Рибница имала население од 32,400 жители, во 1989 имала население од 61,352 жители. Според пописот од 2004 во Приднестровие, градот имал население од 53,648 жители,[1] од кои 11,263 Молдавци (Романци), 24,898 Украинци, 11,738 Руси, 480 Полјаци, 328 Белоруси, 220 Бугари, 166 Евреи, 106 Германци, 96 Гагаузи, 71 Ерменци, 38 Роми и 4245 други.

Збратимени градови[уреди]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]