Михаел Меркев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Михаел Меркев

Меркев на Јапонскиот куп 2009
Лични податоци
Цело име Михаел Меркев Кристенсен[1]
Роден 30 април 1985 (1985-04-30) (29 г.)
Кокедал, Данска
Висина 1,83 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тинкоф-Саксо
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер/Специјалист за хронометри
Професионални клубови
  • 2005–2008
  • 2009–
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2013)

Еднодневни трки и класици

MaillotDinamarca.svg Национален друмски првак (2013)
Последна промена
22 октомври 2014

Михаел Меркев Кристенсен[1] (дански: Michael Mørkøv Christensen; р. 30 април 1985 во Кокедал) — дански професионален велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тинкоф-Саксо.[2]

Меркев започнал како велодромски велосипедист, станувајќи национален првак во бодовната трка во 2004. На Олимписките игри 2008, го освоил сребрениот медал во екипниот пласман.

Како друмски велосипедист, Меркев станал национален хронометарски првак во 2005. Меркев возел на Џиро д’Италија 2010 и 2011 и обете трки ги завршил. Меркев првпат возел на Тур де Франс во 2012, привлекувајќи внимание преку најважните бегства во првите три етапи, каде стекнал доволно бодови за водство во планинскиот пласман. Ја носел точкастата маичка до седмата етапа, каде етапниот победник Крис Фрум ја преземал.[3]

Во 2013 ја освоил шестата етапа на Вуелта а Еспања 2013.

Достигнувања[уреди]

Национални првенства[уреди]

2001
3. Велодромски, екипна потера (јуниори)
2002
2. Велодромски, индивидуална потера
2. Велодромски, екипна потера
2003
1. MaillotDinamarca.svg Велодромски, бодовна трка (јуниори)
2004
1. Велодромски, бодовна трка
2005
1. Друмски, хронометар
2. Велодромски, медисон
2006
1. Велодромски, медисон
1. Велодромски, бодовна трка
2. Друмски, хронометар
3. Велодромски, екипен пласман
3. Велодромски, скреч
2007
1. Велодромски, медисон
2. Велодромски, бодовна трка
3. Велодромски, екипен пласман
2008
1. Друмски, хронометар
1. Велодромски, екипен пласман
1. Велодромски, скреч
1. Велодромски, бодовна трка
1. Велодромски, медисон (со Алекс Расмусен)
2009
1. Велодромски, медисон (со Алекс Расмусен)
2010
1. Велодромски, медисон (со Алекс Расмусен)
3. Друмски, хронометар
2011
1. Велодромски, омниум
1. Велодромски, медисон (со Алекс Расмусен)
2012
3. Друмски, хронометар

Други достигнувања[уреди]

2005
1. Генерален пласман Куп UIV под 23 години
1. Европско велодромско првенство под 23 години, медисон
1. Куп UIV Штутгарт под 23 години
1. Куп UIV Берлин под 23 години
1. Куп UIV Амстердам под 23 години
2. Куп UIV Копенхаген под 23 години
2. Сиднеј, медисон
3. Куп UIV Бремен под 23 години
3. Куп Данмарк Слуткласемент, омниум
2006
1. Сиднеј, екипен пласман
1. Сиднеј, медисон
1. Скиве
1. Глазгов
1. Куп Данмарк Слуткласемент, омниум
2. Гренобл Шест дена
2. Сиднеј, екипен пласман
2. Сиднеј, медисон
3. Европско велодромско првенство, бодовна трка
3. Москва, медисон
2007
1. Лос Анџелес, медисон
1. Гренобл Шест дена
2. Лос Анџелес, екипен пласман
2. Трка околу Фландрија под 23 години
3. Светско велодромско првенство, екипен пласман
3. Сиднеј, медисон
2008
1. Гренобл Шест дена (со Алекс Расмусен)
1. Копенхаген, медисон (со Алекс Расмусен)
1. Копенхаген, медисон (со Алекс Расмусен)
1. Етапа 2 Џиро дел Капо
1. Виборг
2. Дански куп, омниум
2. Дортмунд Шест дена
2. Лос Анџелес, екипен пласман
2. Лос Анџелес, медисон
2. Копенхаген Шест дена
2. Копенхаген, екипен пласман
2. Олимписки игри, екипен пласман
2. Дански куп 2008, омниум
2. Дуо Норман
2. Падборг
2. Европско велодромско првенство, медисон
3. Европско велодромско првенство, дерни
3. Цирих Шест дена
3. Светско велодромско првенство, медисон
3. Етапа 2 Трка околу езерото Кингај
6. Олимписки игри, медисон
2009
1. Копенхаген Шест дена (со Алекс Расмусен)
1. Светски велодромски првенства, медисон (со Алекс Расмусен)
2. Минхен Шест дена
1. Гент Шест дена (со Алекс Расмусен)
2010
1. Берлин Шест дена (со Алекс Расмусен)
1. Копенхаген Шест дена (со Алекс Расмусен)
1. Брендби
1. Хернинг, критериум
3. Ротердам Шест дена
3. Етапа 1 Тур ду Лимузин
3. Копенхаген Сајклинг
3. Гент Шест дена
2011
1. Копенхаген Шест дена (со Алекс Расмусен)
1. Шарлотенлунд
1. Фиен Рунт
2. Етапа 4 САД Про Сајклинг Челинџ
2. Европско велодромско првенство, екипен пласман
3. Берлин Шест дена
3. Краен пласман Трка околу Данска
2012
1. Рингстед
2. Копенхаген Шест дена
Тур де Франс
Ја носел Jersey polkadot.svg на етапите 1-6
Jersey red number.svg Награда за борбеност, Етапа 3 и 13
2013
1. MaillotDinamarca.svg Национално друмско првенство
1. Етапа 6 Вуелта а Еспања
2. Париз-Тур
4. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
2014
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
5. Краен пласман Трка околу Катар

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]