Меглен

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меглен
Αλμωπία
Местоположба
Меглен се наоѓа во Грција
Меглен
Координати 40°58′ СГШ 22°03′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Централна Македонија
Округ: Постол
Население (2001)[1]
Општина
 - Население: 29.354
 - Површина: 980,9 км2
 - Густина: 30 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)

Меглен (Мегленско, Мегленија; грчки: Αλμωπία, поточно: Δήμος Αλμωπίας - Општина Меглен) — етно-географска област и котлина во северниот дел на Егејска Македонија, денес во составот на Грција, која на север се граничи со Република Македонија.

Географија и местоположба[уреди]

Котлината и областа Меглен се наоѓаат во северниот дел на Егејска Македонија, односно во среднишниот дел на етничка Македонија. На север се граничи со Република Македонија, односно со областите Тиквешија на север и Мариово на северозапад. Кон запад, југ и исток е отворена кон поширокот регион на Егејска Македонија (денес Грција), односно на југ и југоисток се граничи со пространото Солунско Поле, на запад со Воденско, а на исток со дел од областа Бојмија.

Мегленската котлина е интересен тип на котлина со ниска надморска височина, оградена со високи планини од сите страни. Од север е оградена со планините Кожуф и Козјак, од запад со планината Ниџе, на југозапад ја оградуваат огранките на Негушка Планина, а на исток е оградена со планината Пајак.

Низ плодното рамно Мегленско Поле, протекува реката Мегленица, која протекува и низ Солунското Поле, каде што преку канали дава вода за наводнување на обработливото земјиште, а таму се влева и во реката Бистрица, која пак се влева во Егејското Море. Во Мегленската Kотлина преовладува медитеранска клима, додека пак на планините континетална и планинска.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)