Историја на Инките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цивилизација на Инките
Знаме на Инките.
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаВо историјата на Инките најзначајна е Империјата на Инките која била основана на територијата на денешен Перу од 200 до 1533. Империјата прераснала во голема држава преку асимилирање и присоединување на територии во Јужна Америка, воглавно во регионот на планините Анди. Кечуанското име на империјата било Tawantin Suyu кое било преведувано како „Четирите региони“ или „Четирите обединети региони“. Таа била поделена на четири региони кои сите се соеднувале кај главниот град Куско. Официјален јазик во империјата бил кечуанскиот јазик.

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]

Портал „Инки

Надворешни врски[уреди]

Шаблон:Link FA