Ивановски плоштад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ивановски плоштад
Ивановская площадь

Поглед кон денешниот плоштад
Општи информации
Град Москва
Земја Русија

Ивановскиот плоштад (руски: Ивановская площадь) е плоштад кој се наоѓа во Московскиот кремљ во Русија. Овој плоштад е најголемиот во кремљ, кој е посветен на Иван Велики. На овој плоштад се наоѓа истоимената катедрала.

Во текот на својата историја, на овој плоштад се наоѓале неколку владини тела. Но, по заземањето на власта од страна на комунистите, плоштадот бил значително проширен, особено кога биле разрушени неколку објекти во 1930-тите.[1]

Наводи[уреди]

Галерија[уреди]