Александрова градина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Александрова градина
Александровский сад
Alexander Garden Gates.JPG
Податоци
Место Москва
Земја Русија


Александровата градина (руски: Александровский сад) е поранешен парк кој се наоѓал во Московскиот кремљ во Русија. Овој парк бил еден од првите јавни паркови во Русија. Денеска, на негово место се наоѓа споменикот на незнајниот војник.