Спаска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Спаска кула
Спасская башня
Kremlin Spasskaya Tower.jpg
Кула на Спасителот
Податоци
Место Црвен Плоштад, Москва
Земја Русија
Архитект Пјетро Антонио Солари
Изградбата започнала 1491


Спаска кула или Кулата на Спасителот (руски: Спасская башня) е главната кула на Московскиот кремљ, која се наоѓа на Црвениот плоштад во Москва, Русија. Оваа кула е највисоката кула на московскиот плоштад.

Кулата има еден влез, и е на пет спратови. Кулата била изградена во 1491 година од страна на италијанскиот архитект Пјетро Антонио Солари од Милано [1]. Во текот на 19 век, кулата служела и како часовник. Во истиот век местото станало многу популарно во градот. Во 1935 година, на нејзиниот врз наместо двоглавиот орел бил поставен советската црвена ѕвезда. Висината на кулата е 80 метри, заедно со црвената ѕвезда која се наоѓа на врвот.

Наводи[уреди]