Teen Angels

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тин Ангели
Teen Angels
Основни податоци
ПотеклоАргентина Буенос Аирес Аргентина
Жанр(ови)Поп
Години активност2007 — сегашност
Прод. куќа/ќиСони Мјузик
Веб-местоhttp://www.casiangeles.com
Членови
Маријана Еспозито
Росио Игарзабал
Николас Риера
Гастон Далмау
Питер Ланзани

Teen Angels[1] (македонски: Тин Ангели) беше познат аргентински поп бенд формиран во 2007 година, за време на снимањето на серијата Ангели. Во бендот учествуваа: Маријана Еспозито, Росио Игарзабал, Николас Риера, Гастон Далмау, Питер Ланзани и Марија Еухенија Суарез. Во групата исто така учество (со една или повеќе песни) земаа Николас Васкес и Пабло Мартинез.

Првиот албум на групата бил 12 по ред најпродаван албум во Аргентина според "CAPIF", додека вториот трет најпродаван албум во цела држава.

Албуми[уреди | уреди извор]

Teen Angels 1[уреди | уреди извор]

# Име Пејач
01 Voy por más/ (македонски: Одам за повеќе) Емилија Атијас
02 No te rindas/ (македонски: Не се откажувај) Емилија Атијас
03 Dos ojos/ (македонски: Две очи) Емилија Атијас и Николас Васкес
04 Casi Ángeles/ (македонски: Речиси ангели) Емилија Атијас
05 Valiente/ (македонски: Храброст) Емилија Атијас
06 Che bombón/ (македонски: Каква бонбона) Теen Angels
07 Para vos/ (македонски: За тебе) Емилија Атијас
08 Todo puede ser mejor/ (македонски: Се може да биде подобро) Николас Васкес
09 Tu cielo/ (македонски: Твоето Небо) Николас Васкес
10 Escaparé/ (македонски: Побегни) Маријана Еспозито
11 Ángeles del mundo/ (македонски: Ангели од светот) Teen Angels
12 Te amaré por siempre/ (македонски: Ќе те сакам засекогаш) Емилија Атијас и Николас Васкес
13 Reina gitana/ (македонски: Циганска кралица) Марија Еухенија Суарез
14 Nenes bien/ (македонски: Добри момчиња) Teen Angels
15 Un ángel/ (македонски: Еден ангел) Емилија Атијас
16 Tan alegre el corazón/ (македонски: Толку среќа во срцето) Емилија Атијас

Teen Angels 2[уреди | уреди извор]

# Име Пејач/ка
01 A decir que si/ (македонски: Да се каже да) Teen Angels
02 A ver si pueden/ (македонски: Да видиме дали можат) Теen Angels
03 Hay un lugar/ (македонски: Има едно место) Маријана Еспозито
04 Un paso/ (македонски: Чекор) Teen Angels
05 Señas tuyas/ (македонски: Твоите соништа) Емилија Атијас и Николас Васкес
06 Nena/ (македонски: Девојка) Питер Ланзани
07 Puedo ser/ (македонски: Можно е) Марија Еухенија Суарез и Маријана Еспозито
08 Río de besos/ (македонски: Река од бакнежи) Емилија Атијас
09 El espejo/ (македонски: Огледало) Гастон Далмау
10 No más goodbye/ (македонски: Нема повеќе догледање) Teen Angels
11 De cabeza/ (македонски: Во глава) Пабло Мартинез
12 Alguien/ (македонски: Некој) Николас Васкес
13 Estoy Listo/ (македонски: Подготвен сум) Teen Angels

Casi Angeles en vivo desde el Gran Rex[уреди | уреди извор]

# Име Пејач/ка
01 Que nos volvamos a ver/ македонски: Што ќе видиме) Teen Angels
02 Quién/ (македонски: Кој) Теen Angels
03 Te Perdí/ (македонски: Те изгубив) Марија Еухенија Суарез
04 Cual/ (македонски: Каква) Teen Angels
05 Una Vez Más/ (македонски: Уште еднаш) Питер Ланзани
06 Hoy/ (македонски: Денес) Teen Angels
07 Vuelvo a Casa/ (македонски: Се враќам дома) Teen Angels и Man
08 Pensando en vos/ (македонски: Мислејќи на тебе) Гастон Далмау и Росио Игарзабал
09 Un día más/ (македонски: Уште еден ден) Man
10 Cuando llegue tu amor Маријано Торе и Емилија Атијас
11 Salvar la Paz/ (македонски: Спаси ја Паз) Teen Angels и Химена Барон
12 Siento/ (македонски: Чувствувам) Маријана Еспозито
13 Por el sí Еленко
14 Casi un sueño/ (македонски: Речиси сон) Man

Coca Cola Interactive Music[уреди | уреди извор]

# Nombre Intérprete
01 Hoy quiero (Реге верзија)/ (македонски: Колку сакам) Teen Angels
02 Hoy quiero (Поп верзија) Маријана Еспозито и Марија Еухенија Суарез
03 Hoy quiero (Рок верзија) Гастон Далмау, Николас Риера и Питер Ланзани
04 Hoy quiero (Видеоспот) Teen Angels

Teen Angels 3[уреди | уреди извор]

# Име Пејач/ка
01 Que nos volvamos a ver/ македонски: Ќе видиме) Teen Angels
02 Quién/ (македонски: Кој) Теen Angels
03 Te Perdí/ (македонски: Те изгубив) Марија Еухенија Суарез
04 Cual/ (македонски: Каква) Teen Angels
05 Una Vez Más/ (македонски: Уште еднаш) Питер Ланзани
06 Hoy/ (македонски: Еј) Teen Angels
07 Vuelvo a Casa/ (македонски: Се враќам дома) Teen Angels и Man
08 Pensando en vos/ (македонски: Мислам на тебе) Гастон Далмау
09 Un día más/ (македонски: Уште еден ден) Man
10 Cuando llegue tu amor Маријано Торе и Емилија Атијас
11 Salvar la Paz/ (македонски: Спаси го мирот) Teen Angels и Химена Барон
12 Siento/ (македонски: Чувствувам) Маријана Еспозито
13 Por el sí Teen Angels
14 Casi un sueño/ (македонски: Речиси сон) Пабло Мартинез

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Voy por mas
 • Dos Ojos
 • Te Amaré Por Siempre
 • Tan Alegre El Corazón
 • A Ver Si Pueden
 • A Decir Que Si
 • Hay Un Lugar
 • Un Paso
 • Hoy Quiero
 • Que Nos Volvamos A Ver

Други оригинални верзии[уреди | уреди извор]

 • Guarda Tu Fe
 • Todos Para Uno
 • Un Paso (оригинална верзија)
 • Vivir А Pleno (оригинална верзија)
 • 16

„Кавер“ верзии[уреди | уреди извор]

 • Nos Veremos Otra vez
 • Silencio
 • Y así será
 • Un Mundo Agradable
 • So Lonely
 • Father and Son
 • Don't Let Me Down
 • Chiquitita
 • Gimme! Gimme
 • Será Porque Te Quiero
 • Tiempo
 • Telephone

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-08-18. Посетено на 2009-07-20.