Марија Еухенија Суарез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија Еухенија Суарез
China Suárez.jpg
Роден(а)9 март 1992
Буенос Аирес, Аргентина
Националност Аргентина
Други имињаЧина
Занимањеглумица, пејачка

Марија Еухенија Суарез Ривиеро позната како Еухе Суарез (родена 9 март 1992) е аргентинска глумица, пејачка и модел. Таа е добро позната по нејзините улоги во сериите: Rincón de Luz, Floricienta, Amo de Casa, Amor Mío и Casi Ángeles, и како член на позната тин - група Teen Angels (Тин Ангели).

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Серија Улога
2003 Rincón de Luz Пиа
2004 Floricienta Паз
2005 Amor Mío Виолета
2006 Amo de Casa Каталина Зенети
2007-2010 Casi Ángeles Јазмин „Јаз“ Ромеро

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Еухенија својата музичка кариера ја започна во 2007 година кога склучи договор со КрисМорена да биде дел од Teen Angels, а групата ја напушти во 2011 година.

Манекенство[уреди | уреди извор]

Еухенија Суарез е модел уште од нејзините рани години.

Таа е избрана како модел на модните агенции: Sweet Victorian, Penny Love, 47 street, Dollfins, Carfree итн.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Twitter на Еухениа