Staphylococcus caprae

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Staphylococcus caprae
Научна класификација
Царство: Bacteria
Колено: Firmicutes
Класа: Bacilli
Ред: Bacillales
Семејство: Staphylococcaceae
Род: Staphylococcus
Вид: S. caprae
Биномен назив
Staphylococcus caprae
Devriese et al. 1983

Staphylococcus caprae е Грам-позитивнакоагулаза-негативна кока, припадник на родот Staphylococcus. Видот првично беше изолиран од кози (caprae значи "козји"), но некои соеви на овој вид, исто така, се изолирани од човечки примероци.

Клиничко значење[уреди | уреди извор]

S. caprae се јавува како коменсал на човечката кожа, меѓутоа се претпоставува дека е одговорен за инфекции на уринарниот тракт, коските и зглобовите. Бидејќи S. caprae тешко се идентификува во лабораторија,[1] според една студија од 2014 година, инциденцата на инфекции од S. caprae кај луѓето веројатно е потценета.[2]

Литература и понатамошно читање[уреди | уреди извор]

Станува збор за коагулаза-негативен, ДНКаза-позитивен член на родот Staphylococcus, кој обично се среќава кај кози. Од 1991 година, неколку лаборатории имаат објавено дека ја изолирале оваа бактерија во човечки клинички примероци.[3] Во поново време оваа бактерија се повеќе се имплицира во зглобни и коскени инфекции кај луѓето.[4]

S. caprae првпат беше опишан во 1983 година од страна на Devisee et al. Иако се наоѓа како коменсал на кожата и млечните жлезди на козите, понекогаш може да предизвика маститис кај овие животни. Како патогена бактерија за луѓето најдена е во хоспитални инфекции, најчесто зафаќајки коски и зглобови.[4] Има објавено студии дека може да предизвика сепса во клинички услови.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carretto E; Barbarini D; Couto I; De Vitis D; Marone P; Verhoef J; De Lencastre H; Brisse S (2005). „Identification of coagulase-negative staphylococci other than Staphylococcus epidermidis by automated ribotyping“. Clin Microbiol Infect. 11 (3): 177–184. doi:10.1111/j.1469-0691.2004.01052.x. PMID 15715714.
  2. „Staphylococcus caprae bone and joint infections: a re-emerging infection?“. Clin Microbiol Infect. 20 (12): O1052-8. doi:10.1111/1469-0691.12743. PMID 24975594.
  3. Човековите изолатите на Staphylococcus caprae: асоцијација со коските и зглобовите инфекции. во Списанието за Клиничка Микробиологија октомври 1997 година, vol. 35 бр. 10 2537-2541
  4. 4,0 4,1 Карактеризација на Staphylococcus caprae Клинички Изолатите кои се Вклучени во Човечката Коска и Заеднички Инфекции, во Споредба со Коза Mastitis Изолатите, Списанието за Клиничка Микробиологија јануари 2016 година vol. 54 бр. 1 106-113
  5. „[Not Available]“. Open Microbiol J. 3: 67–8. doi:10.2174/1874285800903010067. PMC 2698425. PMID 19543552.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]