Коменсализам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Форетски акарини на мува (Pseudolynchia canariensis).

Коменсализам е партнерски однос помеѓу два организми, при кој едниот партнер има корист, а неговото дејствување нема никакво влијание врз другиот партнер.

Lanishr.jpgОваа статија поврзана со екологијата е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.