Bacillales

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bacillales
Научна класификација
Домен: Bacteria
Колено: Firmicutes
Класа: Bacilli
Ред: Bacillales
Фамилии

Alicyclobacillaceae
Bacillaceae
Caryophanaceae
Listeriaceae
Paenibacillaceae
Pasteuriaceae
Planococcaceae
Sporolactobacillaceae
Staphylococcaceae
Thermoactinomycetaceae
Turicibacteraceae

Bacillales е ред на Грам-позитивни бактерии во склоп на коленото Firmicutes.[1] Родови претставници на овој ред се Bacillus, Listeria и Staphylococcus.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bergey's Manual of Systematic Bacteriology - Volume 3: The | Paul Vos | Springer (англиски).