NGC 7789

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7789
NGC 7789 на слика од аматерски телескоп
Автор: Hewholooks
Податоци (епоха J2000,0)
Ректасцензија23ч 57м &1000000000000002400000024с[1]
Деклинација+56° 42.5′[1]
Оддалеченост7,6 исг
Привидна величина (V)6,7
Привидни димензии (V)16′
Физички особености
Други назнакиБела Роза,
Каролинина Роза
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

NGC 7789 („Бела Роза“ или „Каролинина Роза“) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7789 се споменува и како OCL 269.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1783 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 4,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7789 е од видот II2r.[2] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,7 m.[3] NGC 7789 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[3]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 57 м 28,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +56° 42' 52"".[4]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7789 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 35; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4009. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 595.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for NGC 7789. Посетено на 2007-04-20.
  2. Запис за NGC 7789 на НАСА (англиски)
  3. 3,0 3,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  4. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]