Прејди на содржината

NGC 7614

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7614


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 19 м 52,6 с
Деклинација +0° 10' 56""
Податоци од набљудување
Вид на тело систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Гаспаре Станислао Ферари
Откриена 1865

NGC 7614систем од четири ѕвезди во соѕвездието Риби, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1865 година од страна на Гаспаре Станислао Ферари, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7614 е од видот *4.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 19 м 52,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 10' 56"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7614 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 259; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 577. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 834.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]