NGC 650

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 650

{{{опис}}}

Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 42 м 18,1 с
Деклинација + 51° 34' 17"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Физички податоци
Привидни димензии 3,12' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 5 септември 1780
Други ознаки M 76, PK 130-10.1, CS=17.0, Little Dumbbell (SW)

NGC 650планетарна маглина во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 650 се споменува и како M 76, PK 130-10.1, CS=17.0, Little Dumbbell (SW).

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 септември 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 650 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m.[2] NGC 650 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3,12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 42 м 18,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 51° 34' 17".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 650 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 37; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3291. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 861.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]