NGC 643B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 643B
{{{опис}}}
Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 39 м 13,4 с
Деклинација - 75° 0' 41"
Положбен агол 113°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 септември 1835
Други ознаки ESO 29-53, IRAS 01384-7515

NGC 643Bспирална галаксија во соѕвездието Мала Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 643B се споменува и како ESO 29-53, IRAS 01384-7515.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 септември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 643B е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 643B има привидни димензии од 1,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 39 м 13,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 75° 0' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 113°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 643B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6117. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 461; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9348.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]