Прејди на содржината

NGC 6365A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6365A
Галаксијата NGC 6365A
Галаксијата NGC 6365A
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 22 м 44 с
Деклинација +62° 9' 57"
Положбен агол 137°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 15 август 1884
Други ознаки UGC 10832, MCG 10-25-19, CGCG 300-20, KCPG 511A, Arp 30, VV 232

NGC 6365Aспирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6365A се споменува и како UGC 10832, MCG 10-25-19, CGCG 300-20, KCPG 511A, Arp 30, VV 232.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 август 1884 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6365A е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] NGC 6365A има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 22 м 44 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +62° 9' 57".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 137°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6365A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60174. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 29; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4202. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1148.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]