NGC 6137B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6137B


Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 22 м 59,6 с
Деклинација +37° 56' 57"
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 март 1787
Други ознаки MCG 6-36-38, CGCG 196-52

NGC 6137Bлеќеста галаксија во соѕвездието Северна Круна, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6137B се споменува и како MCG 6-36-38, CGCG 196-52.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6137B е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 6137B има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 22 м 59,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +37° 56' 57".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6137B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57964. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 114; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3062. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1093.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]