Прејди на содржината

NGC 5651

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5651
SDSS снимка
SDSS снимка
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 31 м 12,7 с
Деклинација -0° 19' 18""
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Џорџ Филипс Бонд
Откриена 9 мај 1853

NGC 5651ѕвезда во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 мај 1853 година од страна на Џорџ Филипс Бонд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5651 е од видот *.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 31 м 12,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 19' 18"".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5651 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 242; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4984. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1440.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]