NGC 5562

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5562


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 20 m 11 s
Деклинација +10° 15' 48""
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 28 јуни 1883
Алтернативни ознаки UGC 9174, MCG 2-37-2, CGCG 75-11, NPM1G +10.0392

NGC 5562 е спирална галаксија во соѕвездието Воловар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5562 се споменува и како UGC 9174, MCG 2-37-2, CGCG 75-11, NPM1G +10.0392.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јуни 1883 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5562 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 5562 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 20 m 11 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 15' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5562 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51227. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 197; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 912. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 65.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]