NGC 5421B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5421B


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 1 м 42,1 с
Деклинација +33° 49' 19""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 9 јуни 1880
Други ознаки UGC 8941, MCG 6-31-45, MK 665, Arp 111, KUG 1359+340, CGCG 191-33, VV 120, IRAS 13594+3403, KCPG 407B, 1ZW 78

NGC 5421Bгалаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5421B се споменува и како UGC 8941, MCG 6-31-45, MK 665, Arp 111, KUG 1359+340, CGCG 191-33, VV 120, IRAS 13594+3403, KCPG 407B, 1ZW 78.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јуни 1880 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5421B е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 5421B има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 1 м 42,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 49' 19"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5421B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 49950. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 110; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2548. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]