NGC 5238/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5238/2
{{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 34 м 43,6 с
Деклинација +51° 36' 34"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 април 1789
Други ознаки UGC 8565, MCG 9-22-82, CGCG 271-52, KCPG 384B, MK 1479, VV 828, 1ZW 64

NGC 5238/2спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5238/2 се споменува и како UGC 8565, MCG 9-22-82, CGCG 271-52, KCPG 384B, MK 1479, VV 828, 1ZW 64.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1789 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5238/2 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] NGC 5238/2 има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 34 м 43,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +51° 36' 34".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5238/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47853. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 49; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3469. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 675.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]