NGC 4969/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4969/2


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 7 м 3,3 с
Деклинација +13° 38' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Едвард Свифт
Откриена 27 април 1887
Други ознаки MCG 2-33-55, CGCG 72-4

NGC 4969/2спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4969/2 се споменува и како MCG 2-33-55, CGCG 72-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 април 1887 година од страна на Едвард Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4969/2 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] NGC 4969/2 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 7 м 3,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 38' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4969/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 195; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 890. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 41.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]