NGC 454/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 454/1


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 14 m 21,6 s
Деклинација - 55° 24' 2"
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S/P
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' х 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 октомври 1834
Други ознаки ESO 151-36, AM 0112-554

NGC 454/1 е спирална галаксија во соѕвездието Феникс, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 454/1 се споменува и како ESO 151-36, AM 0112-554 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 454/1 е од видот S/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 454/1 има привидни димензии од 1,7' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 14 m 21,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 55° 24' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 454/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4461. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 417; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8477.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]